2007. szeptember 19., szerda

karbantartás

Köszönöm a figyelmet!

A mai egyik részben még egy kicsit gépünk egészségével foglalkozom. Azaz a karbantartással. Különsebb karbantartást nem igényelnek a digitális gépek, mivel mozgó alkatrészt nem, vagy alig tartalmaznak. Az elektromos részek korróziójából adódó érintkezési hibákat elsősorban a megfelelő tárolással előzhetjük meg.

Gondolom mindenki tüzetesen elolvasta gépe használati utasítását, és az erre vonatkozó részt is. Nem tudom más cégek termékeihez is olyan leírás tartozott-e, mint az én kis Canonomhoz, mivel ebből lényegében a fotózás alapjait el lehet sajátítani.

Tárolás: gépünket mérsékelten száraz környezetben tároljuk, nedves levegő esetén víz csapódik le a gép belsejében és rövidtávon kóboráramot, rövidzárlatot okozhat, ezzel hibás működést produkál. Hosszabb távon kis kedvencünk maradandó károsodást szenvedhet.
Ha télen akarunk fényképezni, akkor tudnunk kell, hogy a fűtött helyiségből ki- illetve oda visszavisszük a gépet, akkor minden esetben kapcsoljuk ki és csak jóval később, bő fél óra múlva kapcsoljuk be újra, ez idő alatt felmelegszik a gép, vagy lehül és a pára már felszáradt róla, belőle.
A másik, ha túl száraz a környezet a szigetelőanyagok, műanyak elemek elöregedését gyorsítja, ami kisebb probléma, hiszen előbb veszünk egy másik gépet, mint ez a jelenség problémát okozna, bár érdemes odafigyelni erre is.

Tisztítás: gépünket óvjuk a portól és egyéb szennyeződésektől (kozmetikumok, gépolaj, stb.). Párezer Ft-ért lehet kapni itt-ott tokokat (Ringfotó, Bp. Gyáli út 31/b.- nem lehet eltéveszteni az egyik autószalonnal szemben van egy udvarban, sajnos 8-16 között tart nyitva, de nagyker. így olcsóbb minden és nagy a választék akár gépekből, akár tároló tokokból), vagy a gyöngytyúkok esetleg szőhetnek tokot hozzá :) : ) :) :).

A váz tisztításához puha ecsetet vagy szálat nem hullató ruhát használjunk, háztartási tisztítószereket NE! Ellenben használhatóak a számítástechnikai boltokban kapható törlőkendők és tisztítószerek.
Néhány ecset a lencsékhez:

A lencsék tisztíthásához csak kifejezetten erre a célra készült törlőkendőt használjunk. Okosok mondják, hogy tisztító folyadékot is lehet, de ezt nem javaslom! Amit én használok az egy Hama Opticlean névre hallgató tisztító fátyolpapír, amit most lehet kapni annak a neve Lens Cleaning Tissues (Optic papier).
Itt egy kép egy szettről, úgy tudom ezt így egyben lehet kapni. Még mindig azt mondom, hogy a folyadékot a lencsére ne!, bár lehet van hozzá használati utasítás is... (igaz ez a Hamától nem lenne megszokott :( ).

Soha NE érintsük kézzel a lencsét!! Ugyanis van rajta egy egész vékony réteg, ami valamilyen szinten óvja a lencse felszínét. Olaj (azaz már az emberi kéz zsírossága is elég hozzá), hogy ez a réteg megsérüljön. Nem véletlen ennyire fontos az ápolás. Ezen felül ne kapjuk a ruhánk szélét a törölgetéséhez!
A lencsét óvjuk a víztől és a váz tisztításához használt mosószerektől, oldószerektől, soha ne használjunk hozzá etil-alkoholt vagy benzint!

A memóriakártyák tisztítását bízzuk szakemberre, ugyanis dörzsölés következtében az érintkezők aranyozása lekopik, ami hibás működést, adataink elvesztését eredményezheti. Ne használjunk kontaktustisztító spray-t (kontakt spray-nek is ismerik).

Hírtelen ennyit a tisztításról.

Nincsenek megjegyzések: